PRP Tedavisi Nedir? PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Cilt ve hücrelerin yenilenmesi, cilt gençleştirilmesi, ortopedik rahatsızlıkların tedavilerinde kullanılan PRP tedavisi hücrelerin yenilenmesinin yeniden sağlanmasında rol oynar. Zenginleştirilmiş plazma uygulaması olup kişinin kendi kanı kullanılarak uygulama yapılır.

İlaç yerine kişinin kendi kanının kullanılarak uygulanan tedavilerde hastalıkların iyileşmesini sağlamak ve cilt gençleştirmek kısa sürede mümkün olur. Özellikle yara iyileşmesi için PRP tedavisi uygulanması önemli bir rol oynar.

İyileşmeyen yaralarda, diş implantları sonrasında yaraların iyileşmesi gibi birçok farklı alanda tedavi uygulanabilir ve oldukça başarılı sonuçların alınması söz konusudur. Deride yer alan kolajen ve elastin liflerin arttırılması amaçlanırken hücrelerin yenilenmesi yardımıyla cildin gençleşmesi sağlanabilir.

Estetik alanda fayda sağlayan PRP uygulamaları aynı zamanda tıp alanında da hastalıkların tedavisi ve ağrıların giderilmesi için uygulanabilir. Cilt çatlakları, kırışıklıklar, leke oluşumu ve sivilce izleri gibi etkilerin kısa sürede giderilmesi ve yepyeni bir görünüm kazanması için oldukça faydalı olan tedavi yöntemlerindendir. Sağlıklı ve güvenli bir uygulama olarak cerrahi olmadan cildin yenilenmesi ve gençleşmesi için uygulanan tedavi tekniklerindendir.

PRP Tedavisi Nedir?

Vücuda herhangi bir yabancı madde girişi olmadan cildin yenilenmesi ve hücrelerin gençleşmesine fayda sağlayan uygulamaya PRP tedavisi denir. Günümüzde sıklıkla uygulanan ve çoğu hastalığın tedavisinde kullanılan PRP uygulaması özellikle bayanlar tarafından gençleşme için kullanılırken yaraların iyileştirilmesinde hücre yenilemesi sağlamasından dolayı da kullanılan bir tedavi şeklidir.

Kişinin kanı alınarak plazmaların ayrıştırılması şeklinde gerçekleşen tedavi gelişen teknoloji sayesinde beklentilerin karşılandığı bir tedavi şeklidir. Yaşlanmaya bağlı olarak oluşan etkilerin giderilmesi, yaraların iyileştirilmesi, hücre yenilenmesi, ortopedik rahatsızlıklar gibi birçok alanda başarılı bir şekilde uygulanabilir.

Deriye esneklik kazandırmak, cildin canlılığını korumak ve gençleşmesini sağlamak, derinin hızlı bir şekilde yapılanmasını sağlarken kırışıklık ve çöküntülerin oluşumunu engellemek için PRP tedavisi uygulanır.

PRP uygulaması ile damarlarda yer alan etkiler harekete geçerek kısa sürede cildin canlanması ve yenilenmesi sağlanır. Bu sayede yaşlanma ve farklı etkenlerden dolayı cilt üzerinde oluşan deformasyonlar giderilmiş olur.

PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

PRP tedavisi işlemleri estetik ve tıp alanında sıklıkla kullanılan tedavi yöntemlerindendir. Öncelikli olarak uzman hekimler tarafından muayene edilerek uygun olan hastalara işlemlerin uygulanması önem taşır. Kişilerin beklentilerinin karşılanması adına mutlaka kişilerin tüm tetkiklerin tam yapılması ve tüm tedavi sürecinin uzman hekimler tarafından yönetilmesi önemlidir.

Kişinin kendi kanının alınmasıyla tedavi gerçekleştirilmesinden dolayı dışarıdan herhangi bir madde girişi ya da çıkışı mümkün değildir. Hastadan gerekli miktarda alınan kan ayrıştırılmak ve hücrelerinden ayrılmasını sağlamak için tüplere yerleştirilerek işlemlere tabi tutulur.

PRP tedavisi için alınan kan örneklerinden zengin plazmaların ayrıştırılması sonrasında tekrardan ihtiyaç duyulan bölgeye enjeksiyonu gerçekleşerek işlem tamamlanır. Hastanın durumuna göre seanslar 2-4 hafta aralıklarla 3-4 seans şeklinde gerçekleşir. Tedavi tamamlanması ardından istenmesi halinde 1-2 yıl sonrasında tekrarlanması mümkün olan tedavilerdir.

Her yaş grubuna ve kadın ya da erkek fark etmeden herkese güveni bir şekilde uygulanabilen PRP işlemleri son derece pratik ve sağlıklı tedavi yöntemleridir. Sorunlu olan alanlara minik iğneler yardımıyla yapılan enjeksiyonlarla gerçekleşen tedavi son derece güvenlidir.

İşlemler öncesinde herhangi bir ön hazırlık gerektirmezken sonrasında kişiler hemen gündelik yaşama dönebilir. Aynı zamanda hastaların sadece ilk gün banyo yapmaması önerilerek güneş ışınlarına direk maruz kalınmaması adına koruyucu kullanması uzman hekimler tarafından tavsiye edilir. Bu sayede işlemlerden sonraki sürece dikkat edilmesi halinde başarılı sürecin devam etmesi mümkündür. Tekrarlanabilme özelliğinden dolayı etkilerinin azalması ve yok olması durumunda istenmesi halinde tekrarlanarak yeniden hücre canlanması sağlanabilir.

Geçmişlerinde kanser öyküsü olan, emzirme ve hamilelik sürecinde bulunan, sorunlu olan bölgelerde enfeksiyon ve farklı bir yara durumu söz konusu olan kişilere PRP işlemleri uygulanması doğru değildir. Bu süreçlerin tedavi olarak geçirilmesi halinde uzman hekimlerin kontrollerinde tedavinin gerçekleştirilmesi en sağlıklı yoldur.

PRP Tedavisinin Yan Etkileri

PRP tedavisi işlemleri kök hücre ya da dışarıdan yabancı bir madde kullanılarak yapılmadığından dolayı oldukça doğal ve güvenlidir. Tedavi uygulanması sırasında ufak iğnelerin kullanılmasından dolayı şişlik ya da morarma görülebilir. Bu durum tamamen geçici olup hasta öncesinde bilgilendirilmelidir.

Tedavilerde sürecin sağlıklı ilerlemesi ve enfeksiyon oluşmaması için mutlaka steril ortamlarda, uzman hekimler tarafından doğru tedavilerin uygulanması gereklidir. Kişinin kendi hücreleri kullanılarak tüm sürecin yönetilmesi ve tedavinin gerçekleşmesi sağlanmasından dolayı herhangi bir yan etki ya da olumsuz bir durumla karşılaşılması söz konusu değildir.

Etkilerinin uzun sürmesi ve herhangi bir olumsuz yan etkiyle karşılaşmamak için uzman hekim önerilerine uyulmasında fayda bulunur. Özellikle tedavi sonrasında ilk gün banyo yapılmaması ve direk güneş ışınlarına maruz kalınmaması önem taşır.

Güneş koruyucu kremler kullanılarak güneş ışınlarının etkilerinden korunmak gereklidir. Bu şekilde tedavi sonrasında önem arz eden konuların bilinmesi, uzman hekim önerilerine uyulması ve tedavinin doğru yöntemlerle doğru alanlara uygulanmasıyla herhangi bir sorun oluşmadan başarılı bir süreç geçirilmesi mümkündür.

Her sağlık vakası kendine ve hastasına özgü olduğundan mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

diz-problemleri

Diz Problemleri

Diz kapağı ya da tıbbi adı patella, dizin ön bölümünde yer alan ufak yassı bir kemikt…

Devamını Oku
arka-capraz-bag-kopmasi

Arka Çapraz Bağ Kopması

Diz ekleminde ön çapraz bağ ile beraber bir de arka çapraz bağ bulunmaktadır. Ön çapr…

Devamını Oku
pediatrik-ortopedi-cerrahisi-nedir-tani-ve-tedaviler-nelerdir

Pediatrik Ortopedi Cerrahisi Nedir? Tanı ve Tedaviler Nelerdir?

Çocuk grubunda doğumdan yetişkin yaş grubuna varıncaya değin yapılan kas iskelet ve b…

Devamını Oku