Kalça Kırıkları

Kalça kırıklıkları, kalça eklemini oluşturan uyluk kemiğinin yani bir diğer ismiyle femurun üst tarafının kırılmasıdır. Özellikle ilerleyen yaşlarda daha sık görülmektedir. Bunun nedeni ise ileri yaşlarda kemik erimesinin daha sık görülmesinden kaynaklanmaktadır.

Kemik erimesinin etkisiyle birlikte ileri yaşlarda kırık oluşma ihtimali daha yüksektir. Bunun yanında gençlerde görülme nedeni ise genelde kazalardan kaynaklanmaktadır. Ancak gençlerde görülme oranı çok daha azdır. Kalça kırıklıkları, basit düşme ile yaşlı bir insanda meydana gelebilirken genç bir bireyde olması için yüksek enerjili bir travma geçirmesi gerekmektedir.

Kalça Kırığı Nedir?

Kalça kırığı, kalça ekleminin alt tarafını oluşturan uyluk kemiği kısmının boynu ve etrafında oluşan kırıklıklara verilen isimdir. Hemen her yaşta oluştuğu görülebilmektedir. Ancak daha çok yaşlı bireylerde meydana gelmektedir. Bunun nedeni ise ilerleyen yaş ile birlikte kemik erimesi vb. sorunların ortaya çıkmasıdır. Bundan dolayı yaşlı bir birey düştüğünde kalça kırığı kolayca oluşabilmektedir. Ancak genç bir bireyde kalça kırığı görülebilmesi için yüksek enerjili bir travma geçirmesi gerekmektedir. Çünkü kemikleri daha sağlam olduğundan dolayı daha zor kırılmaktadır. Bu nedenlerden dolayı da 5 yaşlı bireyden 1 tanesinde mutlaka kalça kırığı görülürken genç bireylerde bu durum daha nadirdir.

Kalça Kırığı Neden Olur?

Kalça kırığı, daha çok yaşlı bireylerde görülmektedir. Ancak gençlerde ise genelde büyük bir kaza sonrasında oluşabilmektedir. Yaşlı bir bireyin gün içerisinde normal ve basit bir şekilde yere düşmesi kalça kırığı oluşmasına kolayca yol açabilmektedir. Çünkü zamanla dayanıklılığını kaybeden ve kemik erimesine maruz kalan kemikler kolay bir şekilde kırılabilmektedir. Kemik erimesi de genelde menopoz sonrasında kadınlarda daha yaygındır. Bu nedenle menopoz sonrasında kadınların kalça kırığı sorununu yaşaması çok daha büyük bir ihtimal oluşturmaktadır. Özellikle yaşlı ve kemik erimesi geçiren kadınların daha sık kalça kırığı yaşadığı görülmektedir. Zamanla yıpranan kemik nedeniyle basit bir ayak takılması ile beraber yere düşme bile bu sorunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Özellikle ilerleyen yaşlarda oluşan tansiyon, görme bozukluğu, kas gücünün kaybedilmesi vb. durumlar yaşlıların daha sık dengesini kaybetmesine ve düşmesine yol açmaktadır. Bu düşme sonucunda da çoğunlukla kırık oluşmaktadır. Kısacası yaşlılarda kalça kırığı görülme ihtimalinin çok daha yüksek olduğu söylenmektedir.

Kalça Kırığı Ameliyatı Nedir?

İzmir Kalça kırığı ameliyatı ile hasta yatağa olan bağımlılığından kurtarılmakta ve eskiden olduğu gibi rahatça yürüyebilmesi sağlanmaktadır. Yalnızca kalça kırığı ameliyatı ile hasta eski haline döndürülebilmektedir. Cerrahi bir operasyon gerçekleştirilerek hasta tedavi edilmektedir. Bu cerrahi operasyon iki şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesinde kalçada oluşan kırık kısımlar bir araya getirilmekte ve kaynatılmaya çalışılmaktadır. Yapılan bu işleme osteosentez ismi verilmektedir. Kaynama ihtimali daha yüksek olan uyluk kemiği boynunun alt kısmında bulunan kırıklarda daha sık uygulanmaktadır. Ancak boyun kırıklarında ise daha genç hastalarda daha sık uygulandığı görülmektedir. Kırığı sabit bir hale getirmek amaçlanmaktadır. Ameliyat sonrasında ise kaynama süreci vardır. Kaynama sürecinde hasta, bu kısma tamamen kaynayana kadar fazla yüklenmemelidir.

Bir diğer ameliyat ise protez yöntemidir. Protez uygulaması, daha çok uyluk kemiği boynu yerinden kaymış kişilerde ve yaşlılarda uygulanmaktadır. Protez yönteminde ise uyluk kemiğinin başı yerinden çıkarılmakta ve buraya protez yerleştirilmektedir. İlk tercih edilen ameliyatta hastanın kemikler kaynayana kadar fazla yüklenmemesi gerekiyordu. Ancak protez uygulanan hasta ise ameliyattan sonra normal bir şekilde yürümeye devam edebilmektedir.

Kalça Kırığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

İzmir Kalça kırığı ameliyatı ortalama 1 ile 3 saat arasında sürebilmektedir. Ama bu durum hastanın durumuna ve kırığın tam olarak hangi boyutta olduğuna göre değişim gösterebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kalca-protezi-ameliyatlari

Kalça Protezi Ameliyatları

Kalça, vücudumuzdaki en büyük yük taşıyıcı eklemlerden biridir. Kalça eklemi, uyluk k…

Devamını Oku