Fibrosarkom Ne Demek?

Günümüzde kanser türleri oldukça yaygınlaşmasından dolayı, insanlar fibrosarkom ne demek, diye araştırma da bulunur. Fibrosarkom bir yumuşak doku kanseridir. Yaygın olarak görülebilir. 50 çeşitten fazla yumuşak doku sarkomu bulunmaktadır. Fibrosarkom, primer kemik sarkomlarının yaklaşık yüzde 5'ini gösterir. Az görülür, her 2 milyon kişiden birini etkiler.

Fibrosarkom böyle isimlendirilir çünkü maling spindled fibroblastlardan veya miyofibroblastlardan oluşur. Fibrosarkom ne demek sorusuna cevaben verilecek ayrıntılı bilgi şu şekildedir. Tendonları, bağları ve kasları etkileyen lifli dokuda oluşur. Vücudun farklı bir bölgesinden kaynaklanabilse de, en çok bacaklarda veya gövdede oluşur. 1 yaşa varmamış bebeklerde buna infantil veya konjenital fibrosarkom denir ve tipik olarak yavaş büyüme yapar. Yaşı büyük çocuklarda ve yetişkinlerde buna yetişkin form fibrosarkom denir. Sarkom türü kanserlerin neden ötürü oluştuğu bilinmemektedir. Bununla beraber, DNA'da meydana gelen mutasyonların sarkom oluşumunda nedenli olduğu düşünülmektedir.  

Fibrosarkom Tipleri Nelerdir?

Fibrosarkom Tipleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Gastrointestinal stromal tümör: Bu, bağırsağın önemli nöromüsküler hücrelerini etkiler.  
  • Liposarkom: Bilinen yağ dokusu sarkomudur. Bunlar çoğunlukla uylukta, diz arkasında veya karnın arkasında başlar.  
  • Anjiyosarkom: Bu genellikle kan veya lenf damarlarını etkiler.  
  • Sinovyal sarkom: Kök hücre tümörüdür. Eklemlerin etrafında kanserli doku oluşur.  
  • Nörofibrosarkom: Bu tip sinirlerin koruyucu bariyerini etkiler.  
  • Rabdomiyosarkom: İskelet kasında meydana gelir.  
  • Fibrosarkomlar: Bunlar bağ dokusundaki hücreler olan fibroblastları etki eder.  
  • Mezenkimomlar: Bunlar azdır ve diğer sarkomların uçlarını birleştirir. Vücudun çeşitli bir yerinde ortaya çıkabilirler.  
  • Kaposi sarkomu: Bu tip genelde cildi etkiler, fakat diğer dokularda meydana çıkabilir. İnsan herpes virüsü 8'den kaynaklanır. Derideki lenf damarlarının etrafını saran dokunun malign (kötü huylu) tümörüdür. Kaposi sarkomda deri ve iç organlarda tümörler meydana çıkar. Ciltteki tümörler mor renkli leke tipinde başlayarak zamanla deriden kabarık bir hale gelir.   

Fibrosarkom Belirtileri Nelerdir?

Fibrosarkom belirtileri ilk zamanlar hafif olabilmekte. Cildinizin alt kısmında ağrısız bir topaklık veya şişlik görebilirsiniz. Büyüdükçe, uzvunuzu hareket ettirme yeteneğinize müdahale edebilir. Karnınızda başlarsa, büyük ihtimalle önemli boyutlarda gelene kadar fark etmezsiniz. Biraz zaman sonra etraftaki organları, kasları, sinirleri ya da kan damarlarını itmeye başlayabilir. Bu acıya ve uyuşmaya yol açabilir.  

Tümörün konumunu bazal olarak, solunum problemlerine yol açabilir. Fibrosarkom belirtileri farklı birçok durumun belirtilerine benzerlik gösterir. Ağrı, şişme yada bilinmedik bir yumru kesin bir kanser belirtisi değildir, fakat belirtilerin kalıcı bir şekilde kalıp kalmadığı ve son zamanlarda ortaya çıkan travma veya yaralanmalardan önce var olup olmadığı bir uzman tarafından incelenmesi gerekir.  

Fibrosarkom Evreleri

Kanser birçok şekilde yayılabilir. Birinci tümördeki hücreler yanındaki dokuya itebilir, lenf sistemine girebilir veya kan dolaşımını etkileyebilir. Bu, hücrelerin yeni bir dokuda tümör oluşturmasına izin vermektedir. (metastaz).  

Evreleme, primer tümörün çokça büyük oluşumunu ve kanserin ne boyutta yayılmış olabileceğini bilmenin bir seçeneğidir. Görüntüleme tetkikleri ek tümör varlığını belirlemeye yardımcı olabilir. Kan kimyası testleri, belli bir organ ya da dokuda kanseri belirten maddeleri ortaya koyabilir. Fibrosarkomun evreleri şöyledir;  

Evre 1; 1A: Tümör aşağı dereceli ve 5 santimetre (cm) ya da daha küçüktür.   

1B: Tümör aşağı dereceli ve 5 cm'den daha büyük.   

Evre 2; 2A: Tümör orta ya da yüksek dereceli ve 5 cm’den daha küçüktür.  

2B: Tümör orta ya da yüksek dereceli ve 5 cm'den büyüktür.  

Evre 3; Tümör yüksek dereceli ve 5 cm'den büyük ya da  

Farklı bir sınıf ve çeşitli bir boyut, artı yakın lenf düğümlerine yayılmıştır. (ileri aşama 3).  

Evre 4; Birincil tümör çeşitli bir derece ve büyüklüktedir, fakat kanser uzak bir vücut bölümüne yayılmıştır.  

Bunlar fibrosarkom evreleridir. Aşama aşama anlattığımız zaman belirtisiz gerçekleşebilecek fibrosarkom evreleridir. 

Fibrosarkom Tedavisi

Çoğunlukla yapılan tedavi cerrahidir. Hekim tümörü ve çevresindeki dokuları temizler. Peşi sıra patolojiye göndermek için örnek alır. Cerrahiden hemen sonra radyoterapiye başlanır. Radyoterapi bazı zamanlar ilk anda tümörü küçültmek için uygulanır. Ancak hasta ameliyata uygun değilse yalnızca radyoterapi uygulanır. Sarkom tedavi sürecinde kemoterapi ameliyatla beraber ya da ameliyat yerine bırakılabilir.  Son zamanlarda uygulanmaya başlanan sonuç odaklı tedavilerde vücudun düzgün hücreleri korunarak doğrudan tümöre tedavi yapılmaktadır.  

Fibrosarkom tedavileri için uygulanan başka bir yöntem İmmünoterapi, bağışıklık sistemini kanserle mücadele için kullanılan bir ilaç tedavisidir. Ablasyon tedavisi hücreleri ısındırmak için elektrik, hücreleri dondurmak için aşırı soğuk sıvı ya da hücrelere zarara uğratmak için yüksek titreşimli ultrason dalgaları uygulanarak kanser dokularını yok eden bir tedavi yöntemidir. Sarkomlar yayılma şekline göre 4 bölüme ayrılırlar. Evre 1 ve 2 de tümör bölgesel bir durumdadır. Evre 3 de tümör olduğu bölgedeki lenf bezlerine yayılma yapmıştır. Evre 4 de ise en uzaktaki organlara metastaz yani yayılma yapmıştır.   

Firbrosarkom, yani yumuşak doku kanserlerinin tedavi ve takip durumunu ortopedist, cerrah, tıbbi onkolog, radyasyon onkoloğu  ve patologdan oluşmuş bir sağlık ekibi yapar.  Fibrosarkom tedavileri bu şekildedir. Bu belirtilere sahipseniz veya sahip olan biriyle karşılaştıysanız size ve o kişiye en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Fibrosarkom tedavisi umursanması gereken önemli bir tedavi şeklidir. Erken teşhis her zaman önemlidir.  

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yumusak-doku-tumoru

Yumuşak Doku Tümörü

İzmir Yumuşak doku tümörü, bedenlerimizdeki kas, damar, yağ ya da sinir dokularında o…

Devamını Oku
kemik-ve-yumusak-doku-tumorleri-

Kemik Ve Yumuşak Doku Tümörleri 

Kemik ve yumuşak doku tümörleri ne demek, kemik tümörleri adı verilen rahatsızlık kem…

Devamını Oku
yumusak-doku-tumoru-ameliyati

Yumuşak Doku Tümörü Ameliyatı

Yumuşak doku tümörü ameliyatı, vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkan tümörlerin a…

Devamını Oku