Yumuşak Doku Tümörü

Yumuşak Doku Tümörü Nedir?

İzmir Yumuşak doku tümörü, bedenlerimizdeki kas, damar, yağ ya da sinir dokularında oluşan tümörlerdir. Söz konusu tümörlerin kanserleşmesi ise sarkom olarak isimlendirilir.

İzmir Yumuşak doku tümörleri genellikle çocukluk ve gençlik yıllarında görülmekle beraber her yaş grubunda görülebilmektedir. Oluştuğu bölgede ele gelen söz konusu kitlelerin bir kısmı ağrıya sebep olurken bir kısmı ağrı şikayetlerine sebep olmamaktadır.

İyi Huylu Yumuşak Doku Tümörü Tedavisi

İzmir İyi huylu yumuşak doku tümörü tedavisi öncesinde yaşanan muayene ilk döneminde konulan tanı etkilidir. Tümörün bulunduğu yer, büyüklüğü ve komşu dokulara uyguladığı baskı tedavi planlamasında çok önemli faktörlerdir.

iyi-huylu-yumusak-doku-tumoru-tedavisi

kemik-ve-yumusak-doku-tumorleri-cerrahisi

Kemik ve Yumuşak Doku Tümörleri Cerrahisi

Kemik ve yumuşak doku tümörleri cerrahisi; tümörün ebatına ve yerine göre planlanmaktadır. Aynı zamanda cerrahi operasyon öncesinde tümörün iyi huylu olup olmadığını anlamak amacı ile biyopsi işlemine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kötü huylu kemik ve yumuşak doku tümörleri için yapılan tedavi planlamasına cerrahi uygulamaların yanı sıra ışın tedavisi ve kemoterapi tedavisi de dahil edilebilmektedir.

Yumuşak Doku Tümörü Ameliyatı

İzmir yumuşak doku tümöründe ameliyat süreci tümörün yer aldığı anatomik bölgeye göre değişebilmektedir. İlgili bölgeden tümörün çıkarılması disiplinine dayanan operasyonun kesinlikle alanında tecrübeli hekimler tarafından uygulanması gerekir. Aksi takdirde tümörün tekrar etme riski çok yüksektir.

Yumuşak Doku Tümörü Belirtileri

İzmir Yumuşak doku tümörü belirtileri iyi huylu yumuşak doku tümörleri ve kötü huylu yumuşak doku tümörleri olarak iki farklı grupta incelenebilir.  İyi huylu yumuşak doku tümörleri oluştuğu bölgelerde ele gelebilir, boyutuna göre bölgede şişlik yapabilir ve bazıları ağrıya sebep olabilmektedir. Ancak kötü huylu yumuşak doku tümörleri; kilo kaybı, yorgunluk, kemiklerde kırılma, tümör eklem içinde ise sancı ve şişlik, kansızlık gibi semptomlar ile açığa çıkarabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki hiç ağrı yapmayan tümörler de kötü huylu tümörler olabilir! Bu belirtilerin görülmesi halinde alanında tecrübeli bir ortopedi uzmanına başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

yumusak-doku-tumoru-belirtileri

yumusak-doku-tumoru-ameliyati

Yumuşak Doku Tümörü Tanı

İzmir yumuşak doku tümöründe tanı; fiziki muayene yapılarak, genel sağlık durumunun çeşitli tetkiler ile incelenmesi ile, röntgen, ultrason MR ve tomografi gibi görüntüleme yöntemleri aracılığı ile koyulabilir. Bu süreçte oluşan tümörün iyi huylu mu, kötü huylu mu olduğu da anlaşılabilir.

Yumuşak Doku Kanser midir?

Yumuşak doku olarak isimlendirilen dokular, bedende farklı organ ve dokuların çevresinde yapı ve destek görevi gören; yağ dokusu, kas gruplarını oluşturan dokular kan damarlarını oluşturan dokular ve bağ dokularıdır. Bu dokulardan köken alan geniş bir kanser alt türü ise yumuşak doku kanserleri olarak belirtilebilir.

Yumuşak Doku Kanseri Nasıl Belli olur?

Tümörün geliştiği kısımda sınırlı şişlik ya da sertlik, kitlenin çevre dokulara baskısına bağlı ağrılar, kitlenin boyutuna ve konumuna bağlı olarak harekette kısıtlılık, bağırsaklarda daralma ya datıkanma, solunum güçlüğü semptomlar arasındadır.

İyi Huylu Yumuşak Doku Tümörü Nedir?

Yumuşak doku tümörleri, bedeninizdeki yumuşak dokularda baş gösteren kanserli tümörlerdir. Yumuşak dokular, vücuttaki diğer organ ve yapıları birbirine bağlar, onları destekler ve çevreler.

yumusak-doku-tumoru

yumusak-doku-tumoru-nedir

Yumuşak Doku Kanseri Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Nekrotizan yumuşak doku enfeksiyonu cildi, kasları ve diğer yumuşak dokuları zarar verebilir ve tedavisi uygulanmaz ise ölüme yol açabilir.

İzmir Yumuşak Doku Tümörü Tedavisi

İzmir yumuşak doku tümörü tedavisinde başvurulabilecek alanında tecrübeli olan pek çok ortopedi hekimi bulunmaktadır. Yumuşak doku tümörü tedavisi İzmir hakkında daha detaylı bilgi için; 0 553 777 23 73 ve 0542 624 63 03 numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kemik-ve-yumusak-doku-tumorleri-

Kemik Ve Yumuşak Doku Tümörleri 

Kemik ve yumuşak doku tümörleri ne demek, kemik tümörleri adı verilen rahatsızlık kem…

Devamını Oku
fibrosarkom-ne-demek

Fibrosarkom Ne Demek?

Günümüzde kanser türleri oldukça yaygınlaşmasından dolayı, insanlar fibrosarkom&…

Devamını Oku
yumusak-doku-kanseri

Yumuşak Doku Kanseri

Yumuşak doku olarak bilinmekte olan dokular, vücutta farklı organların ve dokuların ç…

Devamını Oku