Kemik Metastazı Nedir?

Kemik metastazı; vücudun herhangi bir bölümünde oluşan (meme, trioid, akciğer, prostat, böbrek vs. ) kanserin kemik dokuya yayılması olarak tanımlanabilir. Kemik kanseri ile kemik metastazı farklı şeylerdir; karıştırmamak gerekmektedir.

Kanserin kontrol altına alınamaması, geç teşhis edilmesi gibi durumlarda yaşanan metastaz; hastalığın tedavi edilmesini zorlaştırmakta ve karmaşık hale getirmektedir. Kemiklere yayılan kanser; kemik metastazı olarak tanımlanmaktadır ve bu metastaz durumu gerçekleştiğinde kemikler zayıflayabilir ve kırılabilir hale gelmektedir.

İzmir Kemik Metastazı Ameliyatı

İzmir kemik metastazı ameliyatı; metastazın gerçekleştiği bölgedeki kemiğe eski fonksiyonunu yeniden kazandırmak hedefi ile gerçekleştirmektedir. Metastaz neticesinde kemikte gelişen tümör; yakınındaki eklemlere ya da organları baskı yapar. Söz konusu rahatsızlıkların giderilmesi için tümörünün tamamı ya da bir kısmının çıkarılması gerekir. Bu tedavi sürecinde bir diğer hedef ise kemiğin kırılmasını önlemektir. Kemik kırığı yaşandı ise; çimento, plak, protez, vida ve benzeri materyaller ile sabitleme yapılabilir.

kemik-metastazi-ameliyati

kemik-metastazi-neden-olur

İzmir kemik metastazı ameliyatı çok nadir ihtiyaç duyulan bir tedavi yöntemi olmakla beraber ameliyatı yapacak cerrah ve ekibinin tecrübesi; başarıya ulaşılması açısından büyük önem taşır.

Kemik Metastazı Belirtileri

Kemik metastazı belirtileri metastazın bulaştığı kemiğe göre farklılık göstermekle beraber başlıca şikayet ağrıdır. Ağrı hissi alt vücuttaki kemiklerde (vücut ağırlığını taşıdığı için) daha yoğun hissedilirken üst vücuttaki kemiklerde ise daha hafif hissedilebilmektedir.

kemik-metastazi-belirtileri

kemik-metastazi

Kemik metastazı belirtilerini aşağıdaki biçimde sıralamak mümkündür;

  • Kemik kırılması
  • Uyuşukluk hissi (tümör omurga kemiğinde ise)
  • İdrar yapmakta güçlük ve/veya Felç (tümör omurga kemiğine yakın ya da omurgada ise)
  • İştah kesilmesi
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Aşırı su içme isteği
  • Yorgunluk
  • Zihinde bulanıklık

Kemik Metastazı Evreleri

Kemik metastazı; kanserli hücrelerin primer tümörden ayrılarak kemik dokuya sıçraması ile gerçekleşmektedir. Kemik dokuya yayılan kanser hücreleri herhangi bir belirti vermeyebilir. Bununla beraber uzun süre tanı konulmayan hastaların sayısı azımsanmayacak sayıdadır.

kemik-metastazi-evreleri

kemik-metastazi-tedavisi

Kemik metastazı tanısı için sintigrafi, PET, BT ve çeşitli kan tetkiklerine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kemik Metastazı Tedavi Edilebilir mi?

Kemik kanseri tedavisi kapsamında primer kanserin durumu, kemikte oluşan tümörün ebatı ve benzeri değerlendirmeler yapılabilmektedir. Kemik metastazı tedavisi için primer tümörün tedavi edilmesi, ilaç tedavisi, radyoterapi ve cerrahi yöntemler tercih edilebilir.

Kullanılan bisfosfonat olarak tanımlanan ilaçlar; kemikteki hasarı tedavi etmek  amacı ile kullanılmaktadır. Ağrı kontrolü ve hücrelerin yayılımını engellemek amacı ile radyasyon tedavisi uygulanabilir.

Metastaz Yapmış Kanser Kaçıncı Evre?

Kanserin aşamaları, 1'den 4'e kadar evrelerle ifade edilebilir; 1. evre tümörün en küçük boyutlarda olduğu evre iken, 4. evreye gelindiğinde kanser artık metastaz yapmış durumda demektir.

Kemik Metastazı Ağrı Yapar mı?

Kemik metastazı, kanser hastalarındaki kronik ağrının en yaygın sebebidir ve kemik metastazı bulunan kişilerin yaklaşık üçte ikisi şiddetli ağrıdan mustariptir.

Kemiğe Metastaz Yapan Kanser İyileşir mi?

Kemiğe metastaz yapmış kanser iyileştirilemez ancak tedavi edilebilir. Geniş bir yelpazesi bulunan kemik metastaz tedavi yöntemleri ile acı hafifletilebilir ve metastazın ilerlemesi yavaşlatılabilir.

kemik-metastazi-nedir

kemik-metastazi-tedavi-edilebilir-mi

Kemik Metastazı Kemoterapi ile Geçer mi?

Kemik metastazlarını tedavi edebilmenin en iyi yolu primer kanserin etkili bir biçimde tedavi edilmesidir. Kanser tedavisine ek olarak, kemik metastazına yönelik çeşitli tedavi seçenekleri de mevcuttur. Bunlar arasında kemoterapi, hormon tedavileri, kişinin ağrı çekmemesine yönelik tedaviler ve immünoterapiler bulunur.

Kemik Metastazı Tedavisi İzmir

Kemik metastazı tedavisi İzmir ilinde kapsamlı hastanelerde tecrübeli doktorlar tarafından başarılı bir biçimde uygulanabilmektedir. Kemik metastazı hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için 0 553 777 23 73 ve 0542 624 63 03numaralı telefonları arayabilirsiniz.

Kemik Metastazı Hakkında Merak Edilenler yazımıza göz atın.

 

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

kemik-metastazi-nedir-tani-ve-tedavileri-nelerdir

Kemik Metastazı Nedir? Tanı Ve Tedavileri Nelerdir?

Kanser günümüzde en sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Kemiklerde görülen k…

Devamını Oku