Osteosarkom (Kemik Kanseri)

Osteosarkom; kemiklerde başlayan bir kanser türüdür. Halk arasında kemik kanseri olarak da tanımlanan Osteosarkom; kemiklerde en sık görülen kanser türü olmakla birlikte çoğunlukla kol ve bacaklardaki kemiklerde görülmektedir.

Vücudumuzdaki kemiklerin pek çok görevi bulunmaktadır. İskeleti oluşturan kemikler söz konusu yapıyı desteklemek ile birlikte hareket etmemizi de sağlamaktadır. Bununla birlikte kafatası kemikleri ya da kaburga kemikleri ise ilgili bölgedeki organları korumada da işlevseldir.

Kemik yapısı içerisinde iki çeşit hücre yapısı bulunmaktadır. Bunlar kemik yapıcı hücreler (osteoblastlar) ve kemik yıkıcı hücreler (osteoklastlar)’dır. Osteoblastlar; kemiklerin yeniden yapılanmasını sağlarken osteoklastlar kemiklerin iç dokusunda, gözenekli boşluklarda ve kemik iliklerinde yeniden boyutlanmayı sağlamaktadır. Bu iki hücre türünün kontrolsüz çoğalması sonucunda ise kemik kanseri oluşumunda söz edilebilmektedir.

Osteosarkom (Kemik Kanseri) Nedir?

Osteosarkom; kemiği oluşturan hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması sonucunda gelişen kanser türüdür. Genellikle kol ve bacak kemiklerinde görülen söz konusu kanser türü aynı zamanda omuz, pelvis ya da kalça kemiğinde de görülebilmektedir.

Osteosarkom (Kemik Kanseri) Evreleri

Osteosarkom (kemik kanseri) evreleri; düşük orta ve yüksek şekilde gruplandırılmaktadır. Tümör küçük ve bölünen hücre sayısı az ise kanser yavaş seyretmekte ve düşük-orta olarak adlandırılmaktadır. Tümörün hızlı bir şekilde büyüdüğü ve bölünen hücre sayısının fazla olduğu durumlarda ise vakalar yüksek dereceli olarak adlandırılmaktadır. Yüksek dereceli kemik kanserlerinde metastaz riski fazladır.

İzmir kemik kanserinde tedavi yönteminin nitelikli bir şekilde planlanabilmesi için derecesinin belirlenmesi gerekmektedir. Osteosarkomda tanı yöntemleri; patoloji incelemesi, PET-BT ve MR değerlendirmelerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Osteosarkom (Kemik Kanseri) Belirtileri Nelerdir?

Osteosarkom (kemik kanseri) belirtilerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Ağrı ve şişlik
  • Kemik kırılması
  • Kızarıklık
  • Tümörün ekleme yakın olması durumunda hareket kısıtlılığı
  • Yorgunluk
  • Kemik üzerinde yumru
  • İstemsiz kilo kaybı

Osteosarkom (Kemik Kanseri) Tedavisi

İzmir osteosarkom (kemik kanseri) tedavisinde son yıllarda oldukça büyük ilerleme kaydedilmiştir. Önceki yıllarda tümörün bulunduğu kemiğin çıkarılması (ampütasyon) disiplinine dayanan tedavi yöntemleri uygulanırken günümüzde ise cerrahi yöntem öncesinde 4 kür kemoterapi uygulaması ve sonrasında koruyucu cerrahi yöntemleri uygulanmaktadır. Böylece metastaz riski minimum düzeye indirilmekte, uzuv kaybı ise büyük oranda engellenmektedir.

Osteosarkom yapısı gereği radyoterapiye duyarlı bir kanser türü değildir ve bu nedenle kemoterapi ve cerrahi yöntemler tercih edilmektedir.

Osteosarkom (Kemik Kanseri) Ameliyatı

İzmir osteosarkom (kemik kanseri) ameliyatı, öncelikle kötü huylu tümörün saptanması amacı ile uygulanmaktadır. Tanı konulduktan sonra ise tümörün ilgili kemikten alınması işlemidir. Bu süreçte temel amaç tüm kanserli hücrelerin alınmasıdır. Aksi halde kanserin tekrarlama riski yüksek olmaktadır. Aynı zamanda kemik kanseri ameliyatı; kalça kemiği, kafatası kemiği ya da omurga kemiğinde uygulanması oldukça zordur ve mutlaka alanında tecrübeli bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Osteosarkom (Kemik Kanseri) En İyi Doktor

İzmir osteosarkom (kemik kanseri) tedavisinde en iyi doktor seçimi elbette ki bu alanda tecrübeli olanlardır. Aynı zamanda kanser gibi psikolojik durumun da ön planda olduğu söz konusu hastalıkta doktor hasta iletişimi de oldukça önemlidir.

Kemik Kanserinin İlk Belirtileri Nelerdir?

Kemik kanserinin ilk belirtileri bölgede hassasiyet, şişlik ve istirahat ile devam edebilen ağrılardır. Bunun yanı sıra kemiklerin normalden daha kolay kırılması da belirtilerden biridir.

Kemik Kanseri Düzelir mi?

Kemik kanseri tedavi edilmediği takdirde hayati tehlike oluşturan bir hastalıktır; Ancak doğru teşhis ve doğru tedavi ile tedavi edilebilir.

Osteosarkom Nereye Metastaz Yapar?

Osteosarkom en sık kan yolu ile akciğerlere metastaz yapabilir ve vakaların yüzde 70’inde görülen metastaz akciğer metastazıdır. Diğer organlara ve kemiklere sıçrama da görülebilmektedir.

Kemik Kanseri Ne Kadar Tehlikeli?

Kemik kanseri hızlı yayılabilen tehlikeli bir kanser türüdür ve hayati risk oluşturabilir.

Kemik Kanseri Nerelere Vurur?

Kemik kanseri genellikle uzun kemikleri ve kolları ve bacakları, leğen kemiğini etkiler.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

osteosarkom-kemik-kanseri-nedir

Osteosarkom Ameliyatı

Osteosarkom; en sık görülen kemik kanseri türlerinden biridir. Genellikle ç…

Devamını Oku
osteosarkom-nedir-belirtileri-tedavi-yontemleri-

Osteosarkom Nedir? Belirtileri? Tedavi Yöntemleri? 

Vücutta belli başlı görevlere sahip olan kemikler bulunmaktadır. İç organlarımızı kor…

Devamını Oku