Osteosarkom Nedir?

Osteosarkom Nedir? En yaygın kemik kanseri türü olduğu bilinmektedir. Osteoblast ismi ile de bilinmekte olan kemik hücrelerinden köken almaktadır. Bu tarz tümörlerde kanserli olan hücreler kemik dokusu üretmektedir. Genellikle çocuklarda veya genç yetişkin bireylerde ortaya çıkmaktadır. Kollarında ve bacaklarında oluşum gösterdiği bilinmektedir. Nadiren de gerçekleşse bazı durumlarda osteosarkom, kemik dışında başka bir dokuda da oluşum gösterebilmektedir. Buralarda oluşanlara ise ekstraskeletal osteosarkomlar ismi verilmektedir.

Aşırı kemik büyümesi ile karakterize olan paget hastalığı olan kişilerde görülme ihtimali daha yüksektir. Risk faktörlerine sahip olan bireylerin düzenli olarak kontrol yaptırması oldukça doğru bir tercihtir. Çünkü erken dönemde tedavi ile iyileş oranı artırılmaktadır.

Osteosarkom Nerede Olur?

Osteosarkom Nerede Olur? Çocuklarda ve gençlerde en sık görülen kötü huylu tümörlerdir. Genelde bir kişinin yaşamının ikinci 10 yılında ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni ise bu dönemin hızlı bir büyüme dönemi olmasından kaynaklanmaktadır. Büyümenin en hızlı olduğu dönemde oldukça sık rastlanılmaktadır. Özellikle 15 ile 19 yaş arasında ortaya çıkma ihtimali oldukça yüksektir. Kızlardan daha çok 14 yaşında görülmekte iken erkeklerde 16 yaşında daha sık oluşum göstermektedir.

Gençlerde ve çocuklarda daha sık oluşan bu tümör kötü huylu bir tümördür ve kollarda, bacaklarda daha sık meydana gelmektedir. Belirtileri ortaya çıktığında mutlaka muayene gerçekleştirilmesi ve hastanın durumunun detaylı bir şekilde teşhis edilmesi gerekmektedir.

Osteosarkom Neden Olur?

Osteosarkom Neden Olur? Türkiye’de sık rastlanmakta olan bir kanser türü değildir ancak dünya üzerinde her yıl genelde gençlerde ve çocuklarda ortaya çıktığı bilinmektedir. Bazen yetişkin bireylerde de oluşum gösterebilmektedir. Riski artıran durumlar arasında özellikle yaş ve boy yer almaktadır. Kemiklerin hızlı bir şekilde büyümesi kanser riskini artıran durumlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda cinsiyette risk faktörleri arasında yer almaktadır çünkü erkeklerde daha sık görülmektedir. Irk ve etnik yapıda riskler arasında bulunmaktadır. Çünkü siyah ırkta daha sık oluşmaktadır.

Kemiklere radyasyon verilmesi, belli başlı bazı kemik hastalıkları, bazı kalıtsal gen mutasyonları da riskler arasında bulunmaktadır. Risk faktörlerine sahip olan bireylerin bu konu hakkında mutlaka muayene edilmesi gerekmektedir.

Osteosarkom Belirtileri Nelerdir?

Osteosarkom Belirtileri Nelerdir? Osteosarkom, çocuklarda ve ergenlerde ortaya çıkan kötü huylu kemik tümörleri arasında yer almaktadır. En sık rastlanılan tip olduğu gözlemlenmektedir. Gen anormallikleri nedeniyle ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu hastaların genelde 13. ve 17. kromozomunda sorun bulunmaktadır. Osteosarkom, femur alt uç ve tibia en üst uçta daha sık görülmekte ve ekseriya uzun kemiklerde de görülmektedir. Hastaların büyük bir kısmında ise yoğun ağrı oluşumu meydana gelmektedir.

Aynı zamanda hastaların büyük bir kısmında ele gelen kitle oluşumu mevcuttur. Oluşumun meydana geldiği bölgede ise hareket kısıtlılığı, uzuvlarda zayıflama görülebilmektedir. %15 oranında tümör metastazları oluşum göstermektedir. Genelde diğer kemiklere veya akciğere yayılmaktadır.

Osteosarkom Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Osteosarkom Tedavi Seçenekleri Nelerdir? Öncelikle bazı durumların kontrol edilmesi gerekmektedir. Hastanın genel sağlık durumuna, tümörün boyutuna ve nereye yerleştiğine dikkat edilmektedir. Bununla birlikte hangi evrede olduğu da kontrol edilmektedir. Bu sayede hastaya en uygun tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Ameliyat öncesinde kemoterapi uygulanabilmektedir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında da uygulandığı bilinmektedir.

Radyoterapi yöntemine ise yanıt verme oranının düşük olduğu bilinmektedir. Burada en uygun tedavi yöntemi kemoterapi ve ameliyatın birlikte uygulanmasıdır. Hastanın durumu sürekli olarak takip edilmektedir. Erken tedavi ile birlikte iyileşme oranının artırıldığı bilinmektedir. Bundan dolayı erken teşhis büyük bir öneme sahiptir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

osteosarkom-kemik-kanseri

Osteosarkom (Kemik Kanseri)

Osteosarkom; kemiklerde başlayan bir kanser türüdür. Halk arasında kemik kanseri olar…

Devamını Oku
osteosarkom-kemik-kanseri-nedir

Osteosarkom Ameliyatı

Osteosarkom; en sık görülen kemik kanseri türlerinden biridir. Genellikle ç…

Devamını Oku