Menisküs Yaralanması Nedir?

Menisküs yaralanmaları insan vücudunda genellikle diz bölgesinde görülen ciddi bir rahatsızlıktır. Diz ekleminin hareket kabiliyetini sağlayan bu yapıda oluşacak yaralanmalar yürümeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Menisküs yaralanması genellikle menisküsün yırtılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Son derece ağrılı bir rahatsızlıktır. Erkenden teşhis edilip tedaviye başlanması son derece önemlidir. Sporcular başta olmak üzere sürekli ayakta olan insanlarda sıklıkla bu hastalık görülmektedir. Fazla merdiven çıkma, yüksek yerlerden atlama, sıçrama, darbe alma veya spora başlarken ısınmama gibi durumlarda menisküs kolayca yırtılmaktadır. Bu nedenden günlük yaşantınızda daha dikkatli ve özenli davranmanız son derece önemlidir. Çünkü menisküs diz için son derece önemli bir yapıdır.

Menisküs Yaralanmaları Nasıl Fark Edilir?

Menisküs yırtığı hastaya son derece acı veren bir durumdur. Dizde sürekli bir ağrı söz konusu olmaktadır. Hasta gündelik yaşamında yaptığı yürüme, koşma ya da oturma gibi eylemelerini rahat bir şekilde gerçekleştirememektedir. Sürekli bir kilitlenme ve hareket edememe durumu söz konusudur. Bunun dışında menisküsün yara aldığı alanda ciddi şişlikler ve sertleşme meydana gelmektedir. Bu belirtiler göz ile görülmektedir. Bacağın kullanımı esnasında yaşattığı fiziksel engel hastalığın boyutu hakkında bilgi vermektedir. Menisküste oluşan yaralanmalara erken müdahale edilmesi gerekmektedir. Aksi halde ameliyat ile sonuçlanacak bir durum meydana çıkmaktadır. Erken teşhis ile kolay ve hızlı bir şekilde iyileşme süreci başlamaktadır.

Menisküs Tedavi Yöntemleri

Menisküs tedavi yöntemleri hastanın içerisinde bulunduğu durumun ciddiyetine göre değişkenlik göstermektedir. Menisküs genellikle kendi kendine iyileşmesi oldukça zor bir yapıdır. Ufak alanda yaşanan yaralanmalarda vücut kendini tedavi ederken orta ve büyük ölçekli yaralanmalarda bu durum imkansızdır. Böyle durumlarda cerrahi müdahale şarttır. Menisküste oluşan yırtık eğer onarılmaya uygun ise cerrahi müdahale ile onarılmaktadır. Eğer onarıma uygun değilse o zaman yırtık alan çıkarılarak yerine yeni bir doku oluşturulmaktadır.

1-Menisektomi

Onarılmaya uygun olmayan menisküs yırtığı parçasının yerinden çıkarılması ile başlayan bu operasyon süreci geri kalan dokunun onarılması ile tamamlanmaktadır. Herhangi bir nakil durumu bu uygulamada söz konusu değildir. Gündelik yaşama dönme konusunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Menisektomi operasyonu sonrasında yapılacak düzenli spor sayesinde kolay ve hızlı bir iyileşme süreci yaşanmaktadır.

2-Menisküs Nakli

Oldukça ciddi hasar almış menisküse uygulanan bir yöntemdir. Burada genellikle kadavralardan alınan sağlam menisküs dokuları kullanılmaktadır. Hasar görmüş alan yerine tüm menisküs dokusu yerinden çıkarılarak yeni doku nakledilmektedir. Oldukça zor bir operasyon olmasının yanında yüksek başarı oranına da sahiptir.

3-İlaç Tedavisi

İlaç tedavisi genellikle hafif menisküs yırtıklarında kullanılan bir yöntemdir. Antiinflamatuar adı verilen ilaçlar ile yaralanmış alana tedavi uygulanmaktadır. İlaçların doktor kontrolünde eksiksiz olarak uygulanması sonucunda olumlu neticelere ulaşılmaktadır. Bu ilaçlar sadece uzman hekim tarafından verilebilmektedir. Çünkü vücutta çeşitli rahatsızlıklara ve yan etkilere sebebiyet vermektedir. Menisküs tedavisi esnasında yırtılmanın yaşandığı alana özen göstermek son derece önemlidir. Aksi halde yırtık büyüyerek daha kötü bir hal alabilmektedir.

Menisküs Tedavisi Sonrası Yapılması Gerekenler

Tedavi sonrasında yapılması gereken en önemli işlem iyileşme sürecinde son derece dikkatli olmaktır. Doktor tarafından verilen egzersiz veya fizik tedavi programlarına uygun şekilde hareket edilerek kısa süre içerisinde eski sağlığınıza kavuşmanız kolaylaşmaktadır. İyileşme sürecinde aceleci olmamak ve sabır göstermekte son derece önemli bir diğer durumdur. Koşma ya da zıplama gibi fiziksel eylemlere bir müddet ara vermek iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Son olarak doktor tarafından verilen ilaçların tam zamanında ve en uygun oranda alınması iyileşme hızını olumlu anlamda etkilemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rotator-kilif-cuff-onarimi

Rotator Kılıf (CUFF) Onarımı

Rotator kılıf, CUFF ya da manşet olarak da adlandırılan omuzda bulunan ve omuzun dönm…

Devamını Oku
pediatrik-ortopedi-cerrahisi-nedir-tani-ve-tedaviler-nelerdir

Pediatrik Ortopedi Cerrahisi Nedir? Tanı ve Tedaviler Nelerdir?

Çocuk grubunda doğumdan yetişkin yaş grubuna varıncaya değin yapılan kas iskelet ve b…

Devamını Oku
total-diz-protezi-ameliyatlari

Total Diz Protezi Ameliyatları

Total diz protezi ameliyatları, aşınmış olan eklem ve yüzlerinin, metal ve poleietile…

Devamını Oku