Pediatrik Ortopedi Cerrahisi Nedir? Tanı ve Tedaviler Nelerdir?

Çocuk grubunda doğumdan yetişkin yaş grubuna varıncaya değin yapılan kas iskelet ve benzeri işlemler için yapılan cerrahi işlemlere bu isim verilir. Pediatrik ortopedi hastalıklarının tedavisinde kas ve kemik hastalıklarının giderilmesinde önemli bir rol üstlenir. Bunun yanında bu cerrahi dalını normal cerrahiden ayıran en önemli özellik olarak sürekli büyüyen ve gelişim halinde olan kas ve iskelet sistemine olan müdahaleler olarak görülür.

Çocukluk döneminde görülen yürüyüş bozuklukları, kemik hastalıkları ve diğer kas ve iskelet hastalıklarının tedavisinde bu yöntemlerden yararlanılır. Multidisipliner bir dal olan bu dal ortak disiplin yöntemleri ile hastalık kökenlerinin giderilmesinde öne çıkan yöntemleri kapsar.

Kemik ve kaslarda görülen bozuklukların gelişim çağında kontrol altına alınması için gereken bir disiplin olan bu alanda insanların pediatrik olarak ihtiyaçları karşılanabilir. Çocukluk döneminde genetik ya da çevresel nedenler ile ortaya çıkan sorunlar bu cerrahi yöntemler ile ortadan kaldırılır. Toplum sağlığı açısından önemli olan bu cerrahi dalı yetişkinlikte ortaya çıkabilecek sorunların kökten halledilmesi anlamına gelir. Erişkinlikte görülen sorunların kökeninde ortopedik olarak çocukluk döneminde yeterli tanı ve teşhisin yapılmamış olması gelir.

Pediatrik Ortopedi Cerrahisi Nedir?

Kas ve kemik travmaları sonucu ortaya çıkan gelişimsel bozukluklar insanların ihtiyaçlarını karşılama noktasında önemlidir. Bazı kas ve kemik sorunları ilerleme özelliği gösterir. Bu nedenle de erken aşamada tedavi edilmesi gereklidir. Bu tedavi süreçleri ile ilgilenen bir tıp dalı olan pediatrik ortopedi gerekli görüntüleme teknikleri kullanılarak hastalarda sürecin iyileştirilmesi amacı güder. 16 yaş ve altı hastalarda görülen travmatik sorunların yanı sıra doğuştan gelen kemik ve kas sorunları da bu tedaviler ile giderilir.

Bu kapsamda uygulanan medikal ve cerrahi işlemler sayesinde hastaların ortopedik olarak istenilen görünümü kazanması ve rahatsızlıkların kurtulması temin edilmiş olur. Kas ve iskelet ile ilgili sorunların yanı sıra yaralanmalar nedeni ile ortaya çıkan sorunlar da ilgili yaş grubu için bu disiplin ile tedavi edilir. Tanı ve tedavi aşamasında gelişmiş görüntüleme teknikleri kullanılır. Hastalarda kas ve kemik yapısı ile ilgili mevcut durumun yanı sıra gelecekte ortaya çıkabilecek sorunların da ortadan kaldırılmasında bu cerrahi dalının önemi büyüktür.

Çocuklarda pediatrik travma sorunları önemli farklılıklar gösterir. Yetişkinlere göre çocukluk dönemi büyüme ve gelişmenin daha hızlı olduğu bir dönem olarak bilinir. Bu nedenle bazı durumlar gelişim ve büyüme ile ilişkilendirilmelidir. Bazı durumlar hastalık gibi görünebilmekle birlikte bu durumlar çocuk gelişimi sırasında ortaya çıkan rutin durumlar olarak göze çarpar ve tedavi gerektirmez. Aynı zamanda çocuklar yetişkinler gibi hastalıklarını ifade etmede becerikli değildir. Çocukların bu durumu nedeni ile bu cerrahi dalında hastaya teşhis koymak ve tedavi gerçekleştirmek her zaman istenen bir başarı sağlamayabilir. Bu nedenle alanda ihtisaslaşmış uzman hekimlerden destek almak gerekir.

Pediatrik Ortopedi Hastalıkları Nedir?

Bu alana giren birden fazla hastalık sorunu vardır. Bu sorunlar arasında kemik deformite sorunları başta gelir. Yine hastalarda serepral palsi, spino bifida bu cerrahi dalı ile ilgili hastalıklar arasındadır. Doğum nedeni ile ortaya çıkan parmak ucu yürüme sorunlarında da bu alandan yararlanılabilir.

Tarsal koalisyon ya da düz tabanlılık gibi hastalıklar, ayak ve ayak kemiğini ilgilendiren sorunların aşılması aşamasında bu ortopedi çözümleri devreye girer. Koksa vara, femur bası epifiz kayması, düz tabanlık gibi çeşitli hastalıklar da yine bu alan içerisinde çözüme ulaştırılır. Çocuk gelişim döneminde ortaya çıkan çeşitli kalça bozukluklarının tedavisi içinde pediatrik ortopedi uzmanlarından yardım alınabilinir.

Çocuklarda ortaya çıkan yaralanmalar başta olmak üzere kırıkların tedavisinde ve kırıklara bağlı olarak kanamalarda bu tedavi şekillerinden yararlanılır. Yine çocuklarda omurga gelişimi tamamlanamadığından omurga gelişimi şekil bozuklukları da bu ihtisas alanı ile tedavi edilir. Osteogenezis imperfekta rickets ve iskelet displazileri gibi genetik ve metabolik hastalıkların tedavisinde bu şekilde yapılır.

Pediatrik Ortopedi Tedavileri Nedir?

Pediatrik ortopedi tedavisinde birden fazla yöntem vardır. Gelişimsel bozuklukların giderilmesi aşamasında hastalarda ortopedi sorunlarının giderilmesi için protez kullanımı dahil birçok yöntem vardır. Kemik kırıklarının aşılması aşamasında vidalama yapılması ya da farklı teknikler ile kemik yapısının kaynaştırılması gibi yöntemler ve teknikler söz konusudur.

Yine bazı hastalarda egzersizler işe yarayabilir. Söz konusu tedavilerin etkin bir şekilde yerine getirilmesi aşamasında hastaların görünüm sorunları da ortadan kaldırılır. Sizde bu çözümler için farklı yöntem ve tekniklerden yararlanabilirsiniz. Günümüzde tedavi aşamasında tercih edilen yöntemleri kullanarak çocukluk gelişim sorunları ortadan kaldırılır.

Yine kemik ve kas ağrıları gibi sorunlar için ilaç kullanımı tavsiye edilebilir. Aynı zamanda hastaların durumuna bağlı olarak farklı yöntem ve teknikler geliştirilebilmektedir. Kemik ve kas yapısında ortaya çıkan başlıca sorunları aşabilmek için sağlık merkezlerinden hizmet alabilirsiniz. Çocuğunuz için hangi tedavi yönteminin etkin bir şekilde kullanılabileceği hakkında fikir edinebilmek için pediatrik tedavi yöntemleri hakkında çeşitli tıbbi merkezleri ziyaret edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

eklem-kireclenmesi-artroz-nedir

Eklem Kireçlenmesi (Artroz) Nedir?

Artroz, eklemlerim iltihapsız romatizmasıdır. Bir eklemde veya daha fazlasında oluşum…

Devamını Oku
eklem-hastaliklari-ve-cerrahisi

Eklem Hastalıkları Ve Cerrahisi

Eklem hastalıkları ve cerrahisi polikliniğinin ilgi alanına kıkırdak bozuklukları, ek…

Devamını Oku
total-diz-protezi-ameliyatlari

Total Diz Protezi Ameliyatları

Total diz protezi ameliyatları, aşınmış olan eklem ve yüzlerinin, metal ve poleietile…

Devamını Oku