Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi

Ayaklarda ve ayak bileklerinde hissedilen ağrılar için başvurulan uzman hekim ortopedi uzmanıdır. Ortopedi hekimleri, ayak kemiklerinden kaynaklanan ağrı sorunlarını tedavi edebilirler. Özellikle ağrının kaynağı çarpma, darbe ve benzeri travmalar ise, bu sorunlarda ortopedi uzmanlarına başvurulabilir.

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Neler Yapar?

Ayak ve ayak bileği cerrahisi; ayağı ve ayak bileğini ilgilendiren her türlü problemin çözümü için kullanılabilir. Bu sorunlar; ayağın parmak ucundan ayak bileğine kadar oluşabilen, doğuştan veya doğuştan olmayan farklı deformasyonlar, eklem bozuklukları, kireçlenmeler, yamuk basmalar, basma bozuklukları, romatolojik hastalıklar, diyabet, onun haricinde görülen tırnak batması sorunundan en komplike ayak deformasyonlarına kadar çeşitli spektrumlarda karşılaşılabilen sorunlarıdır.

ayak-ve-ayak-bilegi-cerrahisi-nedir

ayak-ve-ayak-bilegi-cerrahisi-nasil-olur

Bunların dışında sık sık görülen ayak kırıkları vardır. Her bir ayakta 28-29 kemik ve bunları birbirine bağlayan 33 adet eklem vardır. Bu kemiklerin ve eklerin her birinde kırık ya da kırıklar ortaya çıkabilir. Bu kırıkların birçoğu ameliyatla tedavi gerektirebilir. Ayak ve ayak bileği cerrahisinde ayak deformitelerinin düzeltilmesi halluks valgus ve halluks rigidus gibi sık görülen şekil bozukluklarının kemik ameliyatı ile birlikte veya yumuşak doku onarımı biçiminde tedavileri gerçekleştirilmektedir.

Ayak Bileği Ağrısı Neden Olur?

Ayak bileğinde yaşanabilen ağrılar çok çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Bu sebepler arasında ayak anatomisini oluşturan eklem kıkırdakları, tendonlar ve kaslardaki zedelenmeler sıralanabileceği gibi tüm vücudu ilgilendiren romatizmal veya kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları da sayılabilir. Ayak bileği ağrısında doğru tedavinin belirlenmesi ve uygulanabilmesi ancak ağrının nedeninin tespit edilmesine ve doğru tanının koyulmasına bağlıdır.

Ayak Burkulması Nedir?

Ayak burkulması, bacaktaki kemikleri ayağa bağlayan ve ligament ismi verilen sert doku bantlarının bir ya da birden fazlasının yaralanmasıdır. Burkulmaya bağlı olarak yaralanma tipik olarak ayak bileğini anormal bir şekilde çevirmeye ya da zorlama sonucunda yaşanabilir. Ligamentler eklemlerin stabil olmalarına yardımcı olarak aşırı hareketi önlemektedir. Burkulan ayak bileği, bağlar normal hareket aralıklarının ötesine zorlandığında yaşanır. Zorlama neticesinde ayak bileği eklemini bir arada tutan bağlarda esneme veya yırtılma yaşanabilir. En sık olarak ayak bileğinin dış tarafında yer alan ligamentlerde hasar yaşanmaktadır. Sıklıkla ağrı, hassasiyet, morluk, şişlik gibi belirtiler görülebilir. Ayak burkulması tedavisinde kullanılan yöntemler, yaralanmanın şiddetine bağlı şekilde değişiklik gösterir.

Halluks Yalgus Nedir?

Başparmak çıkıntısı (halluks valgus) yanlış ayakkabı kullanımından kaynaklı, birinci parmak ile birinci tarak kemiği arasında yer alan eklemin bozulması sonrasında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın yaşandığı bölgede basma ve basınç sonucunda ağrı hissedilir ve şekil bozukluğu olabilir.

Halluks Rigidus Nedir?

Halluks Rigidus, ayak 1.parmak kökündeki eklemde oluşan, ayak 1.tarak kemiği ile 1.parmak arasında yer alan eklemde ağrı ve hareket kısıtlılığı görülebilen bir rahatsızlıktır. Bu durum ayak 1. metatarsofalengeal ekleminde ilerleyici eklem kireçlenmesine neden olur.

Ayak Bileği Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayak bileği tedavisi kapsamında ayak bileği ekleminde yaşanabilen yüzey bozukluklarında, osteokondritis disekans tedavisi yapılmaktadır. Bu uygulamalar sırasında güncel materyaller yaygın olarak kullanılmakta, operasyon sonrası rehabilitasyon protokolleri FTR Anabilim Dalıyla ortaklaşa şekilde yapılmaktadır.

ayak-ve-ayak-bilegi-cerrahisi-kimlere-uygulanır

ayak-ve-ayak-bilegi-cerrahisi-neden-uygulanır

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Neye Bakar?

Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisini ilgilendiren sorunlar arasında kıkırdak yaralanmaları, bağ yırtılmaları, spor kırıkları ve yaralanmaları, ayak ve ayak bileğinde oluşabilen dejeneratif problemler olarak listelenebilir. Artık Türkiye’de de ayak ve ayak bileği cerrahlarının olduğu bilinmelidir.

Başlıca Ayak ve Ayak Bileği Problemleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Düşük Ayak Deformitesi.
 • Parmak Deformitesi.
 • Baş Parmak Problemleri.
 • Ön Ayakta Ağrı ve Diğer Parmak Deformitesi
 • Orta Ayakta Kireçlenmeler ve Deformite.
 • Düztabanlık.
 • Çukur Ayak Deformiteleri (Nörolojik Ayak Deformiteleri)
 • Düşük Ayak Deformitesi
 • Aşil Tendonu Yaralanması
 • Topuk Ağrısı
 • Tendinitler
 • Diyabetik Ayak
 • Ayak Bileği Eklemi ve Eklemlerde Kireçlenmesi
 • Kıkırdak Lezyonları
 • Topuk Kırıkları
 • Ayak Bileği Yan Bağ Kopmaları

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

pediatrik-ortopedi-cerrahisi-nedir-tani-ve-tedaviler-nelerdir

Pediatrik Ortopedi Cerrahisi Nedir? Tanı ve Tedaviler Nelerdir?

Çocuk grubunda doğumdan yetişkin yaş grubuna varıncaya değin yapılan kas iskelet ve b…

Devamını Oku
artroz-tedavisi

Artroz Tedavisi

Artroz tedavisi, kemiklerin birbirine bağlanmasını ve manevra yapabilmesini sağlayan …

Devamını Oku
rotator-kilif-cuff-onarimi

Rotator Kılıf (CUFF) Onarımı

Rotator kılıf, CUFF ya da manşet olarak da adlandırılan omuzda bulunan ve omuzun dönm…

Devamını Oku