Sinir Sıkışması Nedir? Sinir Sıkışması Tedavileri Nelerdir?

Sinirler hareket edebilmeyi sağlayan kaslara uyarı iletimini sağlamaktadır. Sinirler hareketlerin yanında aynı zamanda duyuların da iletilmesini sağlamaktadır. Sinir sıkışması ise günümüzde sıklıkla karşılaşılan bir sağlık problemidir. Çok ciddi bir sağlık problemi olmasa da günlük hayatta hareket ederken bazı hareketlerin kısıtlanmasına neden olabilmektedir.

Sinir Sıkışması Nedir?

Sinirler kusursuz bir şekilde iletimi yaptığında hareketler sorunsuz bir şekilde yapılabilmektedir. Fakat sinir sıkışması gibi problemler olduğunda hareketler ve duyularda sınırlamalar olmaktadır. 

Sinir sıkışması, ayak ve el kaslarına giden sinirlerde bir baskı oluşması sonucunda meydana gelebilmektedir. Vücutta en çok el ve ayak sinirlerinde sıkışma görülebilmektedir. Sinir sıkışmasının en yaygın olarak görüleni ise Karpal Tünel Sendromu olmaktadır. Bu sendrom sadece el bileğini değil parmakları da etkilemektedir. Sinir sıkışması yaptıkları rutin işlerden dolayı daha çok ev hanımlarında görülmektedir. 

Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

Sinir sıkışmasının en büyük ve en yaygın olarak görülen belirtisi el uyuşmasıdır. El uyuşması gece uyurken bile rahatsızlık vererek hastayı uykusundan uyandırabilmektedir. Bazı hastalarda ağrı da belirtiler arasında görülebilmektedir. Fakat uyuşma sinir sıkışması belirtilerinde en ön planda olan belirtidir. El uyuşmasını hastalar ellerini salladıkları zaman geçtiklerini belirtmektedir. Fakat el uyuşması gün içerisinde tekrarlayan bir durum olduğu için hem hayat kalitesini etkiler hem de her zaman yapılan aktiviteleri yaparken güç kaybı yaşanmasına neden olur. Bu nedenle ellerde sürekli ve tekrar eden uyuşma yaşandığında bir doktora gidilmelidir.  

Elde oluşan sinir sıkışması ilerlediğinde hastalar ellerinde bir şey tutamayacak duruma gelebilirler. Eller dışında ayaklarda da sinir sıkışması yaygın görülen bir problemdir. Özellikle topuklu ayakkabı giyenler, sürekli ayakta çalışanlar ya da sivri burunlu ayakkabı giyenlerde Tarsal Tünel Sendromu olarak adlandırılan ayakta sinir sıkışması görülmektedir. Bu sendrom elde olduğu gibi ayakta da uyuşmalara sebebiyet vermektedir. Sinir sıkışmasının daha da ilerlemesi iyileşmeyi geciktirebileceği için ilk belirtiler görüldüğünde mutlaka bir doktora gidilmelidir. Her hastalıkta olduğu gibi sinir sıkışması için de erken tedavi iyileşmeyi hızlandırmaktadır. 

Sinir Sıkışması Tedavileri Nedir?

Sinir sıkışması tedavisi için öncelikle hastaya kesin bir tanı koyulması gerekmektedir. Bu nedenle ilk fiziki muayeneden sonra hastanın EMG cihazı ile sinir iletilerinin ölçümü yapılmaktadır. Ölçüm yapıldıktan sonra sinir sıkışması çok ilerlememiş ve el veya ayaklarda güç kaybı henüz oluşmamış ise tıbbi tedavilerin yanı sıra fizik tedavi bu hastalar için yeterli olabilmektedir. El sıkışması olan hastalar için bir atel verilir ve bir süre el bu şekilde kalır. Bazı hastalarda atelin yanı sıra enjeksiyon tedavisi de uygulanabilmektedir.  

Sinir sıkışması durumunda el veya ayağın büyük oranda rahatlaması için tedavi olarak fizik tedavi uygulanmaktadır. Fizik tedavi olarak ultrason, lazer, manyetik alan tedavisi, su tedavisi ve parafin gibi araçlar kullanılmaktadır. Bu araçların kullanımı ile el veya ayak egzersizleri ile birlikte kaslar güçlendirilerek eski haline almasına yardımcı olunur.  

İlerlemiş ve güç kaybı yaşayan sinir sıkışması hastalarında ise tedavi olarak cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Cerrahi operasyonlar ile sinir sıkışması görülen el veya ayak bileğine sinirlerin kusursuz bir şekilde iletimi yapması sağlanmaktadır. Ameliyattan sonra hastalara 15 seanslık bir fizik tedavi uygulanmaktadır. Böylece fizik tedavi ile hastalar kaslarını güçlendirir ve eklem sertliklerini giderir. Tüm bu tedaviler tamamlandıktan sonra sinir sıkışması tekrarlayabildiği için hastaların hareketlerine daha da dikkat etmesi gerekmektedir. El ve ayak bileği için bazı egzersizler yaparak sinir sıkışmasının tekrarlanması engellenebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

karpal-tunel-sendromu

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu, median sinir üzerindeki baskı ile oluşum göstermektedir. Karpa…

Devamını Oku
arka-capraz-bag-kopmasi

Arka Çapraz Bağ Kopması

Diz ekleminde ön çapraz bağ ile beraber bir de arka çapraz bağ bulunmaktadır. Ön çapr…

Devamını Oku
eklem-kireclenmesi-artroz-nedir

Eklem Kireçlenmesi (Artroz) Nedir?

Artroz, eklemlerim iltihapsız romatizmasıdır. Bir eklemde veya daha fazlasında oluşum…

Devamını Oku