Yumuşak Doku Kanseri

Yumuşak doku olarak bilinmekte olan dokular, vücutta farklı organların ve dokuların çevresinde yapı ve destek görevi görmekte olan yağ dokusu, kas grupları, kan damarlarını oluşturan dokular ve bağ dokularıdır. Burada bulunan dokulardan köken almakta olan geniş bir kanser alt türü ise yumuşak doku kanseri olarak tanımlanmaktadır.

​​​​​​Yumuşak dokuda oluşan kanserler vücudun genelinde herhangi bir bölgeden köken alabilmektedir. Tümör dokusunun geliştiği hücre türüne bağlı bir şekilde farklı özellikler ortaya çıkabilmektedir. En sık görülen tipler arasında ise liposarkom, leiomyosarkom, rabdomyosarkom olarak bilinmektedir.

Yumuşak Doku Kanseri Nedir?

Yumuşak Doku Kanseri Nedir? Sarkom ismi ile de bilinmekte olan bu kanser bağ dokusundan kaynaklanmaktadır ve nadir görülen bir kanser türüdür. Bağ dokusu, vücuttaki dokuları birbirine bağlamakta ve desteklemekte olan bir sistemdir. Sarkomlar, kemiklerde, kaslarda, sinirlerde ve tendonlarda meydana gelebilmektedir. Ayrıca kıkırdakta, yağ dokusunda ve kan damarlarında da görülebilmektedir. 70’ten fazla sarkom türü olduğu bilinmektedir.

Genelde çocukluk döneminde daha sık görüldüğü bilinmektedir. Yetişkinlerde ise nadiren oluşum göstermektedir. Çocukluk döneminde oluşan kanserlerin yaklaşık %15’lik kısmını oluşturmaktadır. Genelde kol ve bacaklarda, karında ve baş boyun kısımlarında daha sık gözlemlenmektedir.

Yumuşak Doku Kanseri Neden Olur?

Yumuşak Doku Kanseri Neden Olur? Sarkom türü olan kanserlerin neden dolayı meydana geldiği tam olarak bilinmemektedir. Fakat bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Bu riskler faktörlerinden ilki kalıtsal durumlardır. Ailede bulunan kalıtsal durumlar bu kanserin oluşum riskini artırmaktadır. Aynı zamanda kanser için uygulanan radyoterapi nedeniyle sonraki dönemde sarkom gelişim gösterebilmektedir.

Lenf sisteminde var olan bir bozukluktan dolayı aşırı şişme görülmektedir. Lenf ödem hastalarında daha çok anjiosarkom gelişimi oluşum gösterebilmektedir. Kimyasallar ve virüsler de bu noktada etkili olabilmektedir. Pek çok farklı etken risk faktörleri arasında yer almaktadır ancak tam bir neden bilinmemektedir.

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri Nelerdir? Kanserin ortaya çıkardığı belirtiler hastadan hastaya bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Bu noktada hastanın sağlık durumu, tümörün konumu, boyutu, biyolojik özellikleri, çevre dokular ile olan ilişkisi gibi pek çok durum bu konuda etkili olabilmektedir. Genel anlamda ortaya çıkan bazı belirtileri şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Tümörün bulunduğu bölgede şişlik ve sertlik oluşumu
  • Kitlenin çevre dokulara baskısına bağlı olarak ağrı oluşumu
  • Kitlenin boyutuna ve durumuna bağlı olarak hareket kısıtlılığının oluşması
  • Bağırsaklarda daralma ya da tıkanma durumları
  • Solunum güçlüğü yaşama
  • Kemik ağrısı
  • Çok hafif bir vurma durumunda bile kemik kırılması
  • Kilo kaybı
  • Ağrılı veya ağrısız yumru oluşumu

Yumuşak Doku Kanseri Tanısı Nasıl Konur?

Yumuşak Doku Kanseri Tanısı Nasıl Konur? Tanı konulabilmesi için öncelikle hastanın şikayetleri dinlenmektedir. Ardından bu şikayetlere uygun olarak hastaya detaylı bir muayene uygulanmaktadır. Hastaya uygulanan detaylı muayene ile birlikte durum anlaşılabilmektedir. Hastanın durumu öğrenildiğinde tümörün nerede olduğu, nasıl olduğu, boyutu gibi durumlar belirlenmektedir. Bu belirlemenin ardından hastaya uygun bir tedavi yöntemi tercih edilmekte ve uygulanmaya başlamaktadır.

Yumuşak Doku Kanseri Tedavisinde Neler Yapılır?

Yumuşak Doku Kanseri Tedavisinde Neler Yapılır? Tedavinin nasıl ve hangi yöntem ile uygulanacağı hastanın durumuna bağlı olarak değişim göstermektedir. Çünkü hastadan hastaya bazı değişimler ortaya çıkmaktadır. Bu değişimler arasında tümörün boyutu, yeri ve hastanın genel sağlık durumu gibi maddeler yer almaktadır. Tüm bunlar detaylı bir şekilde belirlendikten sonra hastaya en uygun olan tedavi yöntemine başvurulmaktadır. Aynı zamanda tedavi süreci de her hastada farklı şekilde ilerlemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir

yumusak-doku-kanseri-sarkom

Yumuşak Doku Kanseri (Sarkom)

Yumuşak doku kanseri ne demek, yumuşak doku kanseri çok nadir görülen bir k…

Devamını Oku
yumusak-doku-tumoru-ameliyati

Yumuşak Doku Tümörü Ameliyatı

Yumuşak doku tümörü ameliyatı, vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkan tümörlerin a…

Devamını Oku
fibrosarkom-ne-demek

Fibrosarkom Ne Demek?

Günümüzde kanser türleri oldukça yaygınlaşmasından dolayı, insanlar fibrosarkom&…

Devamını Oku